V dnešnej dobe sa elektronická pošta rozšírila natoľko, že mnohí z nás tento spôsob komunikácie používajú najmä v práci denne. Do akej miery je však takáto komunikácia bezpečná a koľko v nej môžeme napísať bez obáv zo zneužitia jej obsahu?

V prvom rade si musíme povedať, že taký e-mail pri svojej ceste od odosielateľa k príjimateľovi prejde neuveriteľnú cestu. A to dokonca aj vtedy, ak práve posielame mail niekomu, kto sedí vedľa nás. Samotnú správu totiž spracúva množstvo počítačov, ktoré môžu byť dokonca na inom kontinente. Nuž a kdekoľvek na tejto ceste môže existovať bod, v ktorom nie je dostatočne zabezpečená ochrana prenášaných údajov.

Preto by sa každý, kto pracuje s e-mailami mal držať niekoľkých zásad:

1. Nikdy nepísať do e-mailu dôležité údaje
Ak napíšete do e-mailu dôležité firemné know-how alebo čokoľvek, čo považujete za dôverný údaj, vystavujete sa riziku, že sa k týmto údajom niekto dostane a použije ich vo svoj prospech.

2. Vždy skontrolovať, komu vlastne e-mail posielame
Určite posielam e-mail tomu správnemu adresátovi? Neurobil som niekde preklep? Toto sú otázky, ktoré by ste si vždy mali položiť pred odoslaním akéhokoľvek mailu.

3. Nepreposielať reťazové e-maily
Takéto maily častokrát obsahujú vírusy alebo iný škodlivý softvér, pomocou ktorého je možné dostať sa do počítača a vytiahnuť z neho citlivé údaje.

Ak sa budete držať týchto troch rád, určite bude vaša komunikácia bezpečnejšia. Pochopiteľne existujú pre e-maily riešenia, ktoré ich bezpečnosť mnohonásobne zvýšia. Poznáte ich?

3 Odpovede

  1. Ja mám ešte jednu zásadu, ktorú by som chcel odporučiť: Vždy posielam maily ako „plain text“ (prostý text bez formátovania). Dôvod je ten, že dopredu nemôžem vedieť, na akom monitore, alebo na akom zariadení (iPhone, iPad, Android, bežný mobil) bude príjemca môj mail čítať. To, čo vyzerá skvele na veľkom monitore, môže by nečitateľné, alebo škaredé, na mobile.

    Ak potrebujem poslať niečo, čo musí mať formátovanie, stĺpce, obrázky, tabuľky, veľké písmo a podobne, tak to pošlem ako prílohu vo formáte PDF.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *