updatesPred nedávnom bola vydaná nová verzia operačného systému pre iZariadenia, konkrétne č. 8. Pribudli nové funkcie, no zároveň sa objavilo niekoľko pomerne závažných chýb, ktoré museli byť narýchlo opravované. Preto z toho plynie isté ponaučenie. V prvom rade sa každý užívateľ musí rozhodnúť, čo je preňho dôležitejšie: funkcie alebo stabilita?

Keďže sa v našom blogu zaoberáme prevažne problematikou IT vo firmách, pozrieme sa na to z tohto uhla.

Každá nová verzia akéhokoľvek softvéru so sebou prináša množstvo nových funkcii, ktorých účelom je zlepšiť jeho fungovanie, príp. ponúknuť nové možnosti. Často sú to dokonca také, na ktoré „sme už dlho čakali“. Toto však pomerne s veľkou pravidelnosťou prináša aj softvérové chyby, tzv. bugy. Problémom je, že tieto chyby niekedy zvyknú spôsobiť také závady, ktoré zhoršia prácu s celým softvérom do tej miery, že nerobiť aktualizáciu by bolo lepším riešením.

Existuje nejaký návod, kedy aktualizovať a kedy nie? V prvom rade treba aspoň do určitej miery rozumieť systému číslovania verzii, ktoré sa obvykle skladá z čísiel oddelených bodkou, napríklad: 1.2.1.

Prvé číslo udáva hlavnú verziu softvéru – ak sa zvyšuje, jedná sa o pomerne masívnu zmenu. Druhé číslo zvyknú byť zmeny stredného rozsahu a závisia od toho ktorého vývojára. Tretie, to sú drobné úpravy, odstraňovanie chýb, bezpečnostné záplaty a podobne. Tento systém číslovania je najpoužívanejší a najrozumnejší, ale treba si uvedomiť, že ho niektorí vývojári „ohýbajú“: napríklad urobia drobnú záplatu, avšak zvýšia prvé číslo – zrejme si myslia, že je to dobré pre marketing.

Návod je teda jednoduchý: Ak sa zvyšuje prvé číslo (alebo bola výrobcom ohlásená veľká aktualizácia), povedzme na 8.0.0, počkajte. Keď bude vydaná aspoň verzia 8.2.0, vtedy môžete pokojne aktualizovať. Ak sa mení iba druhé číslo, môžete to risknúť, ale treba byť pripravený na problémy. Ak sa mení tretie, to by malo byť pomerne bezpečné.

Ak by som to mal nejako zhrnúť, prikláňam sa skôr k názoru, že pri business softvéri je dôležitejšia stabilita ako funkcie.

My aktualizujeme vždy čo najskôr aj pri hlavných verziách, pretože potom vieme zákazníkom kvalifikovane odporučiť, či je konkrétna aktualizácia bezpečná alebo treba radšej ešte počkať.

Aké s tým máte skúsenosti vy? (pod článkom môžete pridať komentár)

2 Odpovede

  1. Ďakujem za skutočne jednoduché a krásne vysvetlenie. Mám to v živej pamäti, keď niečo podobné sa nám stalo nedávno vo firme. Jeden kolega urobil aktualizáciu, a dodnes nás to všetkých zdržuje – a samozrejme aj jeho. Je dobré aby bol niekto vo firme (a taký post by tam mal byť) kto dá jednotný povel. A viem si predstaviť, že túto úlohu by ste práve taká firma, ako ste Vy, mohli u svojich klientov zohrávať. Ďakujem

    1. Ďakujeme za komentár. Informovanie klientov o tom, kedy aktualizovať, je jednou zo štandardných súčastí našich služieb v oblasti správy IT.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *