Neexistuje žiadne presné pravidlo, kedy by sa mal bežný kancelársky počítač vymeniť, no je dobré poznať pár „míľnikov“.

Morálne opotrebovanie

Každá elektronika (a pre IT technológie to platí obzvlášť) sa časom stane technologicky zastaralou. V praxi to znamená, že počítač už nie je tak výkonný na prácu s aplikáciami ako v dobe, keď bol kupovaný. V bežných domácnostiach je to častokrát veľmi skoro, niekedy už po roku môžeme nájsť na trhu technicky a funkčne vyspelejšie zariadenia za porovnateľnú cenu, ako to, ktoré máme teraz. Povedzme tá práčka je stále dobrá a funguje, ale z hľadiska technologického pokroku stráca hodnotu. Pri bežných kancelárskych počítačoch používaných vo firmách je táto doba zhruba tri roky.

Technické opotrebovanie

Pod týmto pojmom rozumieme také opotrebovanie, ku ktorému dochádza starnutím súčiastok a zvýšením ich kazivosti. Pri počítačoch a hlavne súčiastkach, ktoré sa v nich nachádzajú je veľmi častá takzvaná „vaňová krivka“ (bathtub curve):

800px-Bathtub_curve.svg

Keď je zariadenie nové, poruchovosť je vyššia kvôli potenciálnym výrobným vadám a podobne (vľavo na grafe). Toto nás až tak veľmi netrápi, keďže v tej dobe sme ešte chránení zárukou. Určitú dobu je následne zariadenie viac-menej bezproblémové, resp. poruchovosť klesá (v strede na grafe). A keď zariadenie začne starnúť, opäť je pravdepodobnosť porúch vyššia (vpravo na grafe). Celá veda spočíva v tom, že je treba odhadnúť, kedy sa poruchovosť začne opäť zvyšovať. Z mojej skúsenosti viem, že pri kancelárskych počítačoch je táto doba zhruba štyri až päť rokov.

Niekedy sa to samozrejme od značky k značke líši, no toto by sme mohli nazvať základným odrazovým mostíkom pre odhad životnosti počítača. Opäť si však treba pripomenúť, že hovoríme predovšetkým o počítačoch používaných na pracovné účely, kde je naozaj dôležité, aby nedochádzalo k obmedzeniam pri práci.

[starbox]

3 Odpovede

  1. Môj počítač som používal cca 4 roky a to na celkom širokú paletu činností, nielen kancelárska činnosť a po týchto pár rokoch stačilo zväčšiť ramku a dokúpiť SSD a počítač ide ako vystrelený..

    Verím, že kancelársky komp v pohode poslúži aj 6-7 rokov..

    1. Kúpa SSD bola rozumná voľba, štandardné pevné disky sú totiž najkazovejšie komponenty.

      Niekedy vydrží aj dlhšie, problém však spočíva hlavne v tom, že po určitej dobe sú už tie poruchy pomerne náhodné a pokiaľ sa to stane v strede pracovného dňa, tak je to celkom problém.

  2. Já mám svůj počítač už 4 roky, dost jsem do něho vložil a pořád skvěle šlape. Je pravda, že technika jde hrozně dopředu v dnešní době, takže se asi moc nevyplatí kupovat nějaký extra drahý. Kdo ví, na čem budeme pracovat za pár let.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *