Notebook_Discount_TransparentVždy som bol zástanca toho, minimálne čo sa týka počítačov, že lacné stroje alebo komponenty nedokážu konkurovať tým drahším. Musím uznať, že nie vždy to je samozrejme pravda, no prednedávnom som mal možnosť si túto úvahu potvrdiť.

Klient chcel veľmi lacný pracovný notebook, tak som jeden našiel (parametrovo bol celkom slušný) a kúpil som ho. Koncová cena bola cca 360 € s DPH. Mal všetky potrebné funkcie a obsahoval už aj operačný systém (Windows 8.1). Tak som ho teda doniesol, rozbalil a obzrel si ho. Prvá vec je, že celý bol z plastov, čo sa však pri danej cene dá očakávať. Pravidlom potom je, že vám jednoducho nesmie padnúť, ani s ním nesmiete naraziť o stôl.

Problémy sa začali vtedy, keď som začal inštalovať potrebné programy. Notebook niekoľkokrát zamrzol, nainštalovať štandardný Skype namiesto toho cez Metro bola tiež celkom “zábava” (nemôžu byť totiž spustené naraz, inak to bude zamŕzať). No najväčšia záhada sa objavila vtedy, keď som k notebooku dokúpil Bluetooth myš. Fungovala asi polhodinu a potom sa buď odpojila alebo spôsobila “modrú obrazovku smrti” (viď obr. 2).

obr. 2
obr. 2

Skúšal som doslova všetko: preinštalovať ovládače, aktualizovať systém, rôzne programy na opravu, no nič nepomohlo. Tak som teda vzal tú myš a pripojil ju k svojmu MacBooku a fungovala bez jediného problému. To isté som skúsil na inom notebooku s Windows 7, tiež žiaden problém.

Nechcem však hádzať vinu len na operačný systém. Dokonca by som ani nepovedal, že je to vina hardvéru toho lacného stroja ako takého. Skôr by som to sformuloval tak, že sa jedná o kombináciu lacného hardvéru a samotného operačného systému.

Klientovi dnes ten notebook viac-menej slúži, no keby som mu bol fakturoval všetku tú námahu, ktorú som s tým mal, bol by ho ten notebook stál tak 500 €. Bežný súkromný zákazník obvykle nemá čas ani financie na to, aby riešil takéto opravy a snaží sa to vyriešiť sám. A verte, že robiť toto ako hobby baví skutočne iba pár nadšencov. Tých zvyšných 90% to buď vzdá alebo zabijú kopec času jednoducho preto, lebo chceli na začiatku ušetriť.

Preto odporúčam: Predtým, ako si vyberiete stolný počítač alebo notebook, stanovte si niekoľko podmienok a tiež reálny cenový strop vzhľadom na trh. Vyberte si tri varianty (nepozerajte na cenu, berte do úvahy iba vaše stanovené maximum) a prečítajte si pár recenzii. Ten, ktorý dopadne v recenzii najlepšie, sa oplatí kúpiť, či už je to ten najdrahší alebo najlacnejší z tých troch.
[starbox]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *