Je potrebné zálohovať v dnešnej dobe dáta z počítačov? A keď už to chcem robiť, koľko do toho mám investovať?

Odpoveď na prvú otázku je samozrejmá. Zálohovať musíme a to hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, zariadenia na ktorých pracujeme sú napriek akýmkoľvek idealizovaným predstavám stále iba elektrické prístroje – a tie môžu kedykoľvek prestať fungovať. Po druhé, ľudia, ktorí robia na tých zariadeniach prácu majú občas tendenciu urobiť nejakú chybu a svoje dáta z nich vymazať.

Skúste si predstaviť, že by ste o svoje dôležité dáta prišli. Koľko by vám trvalo dostať to do pôvodného stavu? A dalo by sa to vôbec? Pochopiteľne to nie je len otázka času – v prípade firiem je to najmä záležitosť nákladov.

Pri odpovedi na druhú otázku zo začiatku článku je to veľmi podobné, ako keď si chcete kúpiť zabezpečovací systém v dome. Hlavná vec je, čo v tom dome máte. Asi nebudete kupovať špecializovaný kamerový systém s alarmom do bytu, v ktorom je jedna stará chladnička.
A rovnako je to aj so zálohovaním. Pokiaľ máte v počítači iba hry a používate ho obvykle skôr na surfovanie po internete, stačí, ak urobíte zálohu na externý disk tak raz za tri mesiace – a staršie verzie záloh ani nemusíte na disku nechávať.

Ale čo robiť, ak máte v počítači pracovné nástroje a dáta? Tam už štvrťročná záloha nestačí. Ak by ste totiž prišli o cenné pracovné dokumenty, mohlo by vás to stáť kopec času – v ideálnom prípade. Musíte sa poobzerať po riešení, ktoré má väčšiu funkcionalitu a zálohuje automaticky (áno, ľudia zvyknú zabúdať aj na to, že majú zálohy robiť).
Môžete si zakúpiť dátové úložisko (tzv. NAS) – funkcionalita je už lepšia ako pri externých diskoch, väčšina výrobcov tiež umožňuje nastaviť zálohovanie.
No pri NAS si treba uvedomiť, že ich hlavnou úlohou nie je byť zálohovacím systémom. Už z názvu Network Attached Storage vyplýva, že sa jedná o Úložisko pripojené k sieti. To znamená, že NAS vám dáta bude zálohovať, urobí to aj automaticky, ale nebude to úplne efektívne.

Ceny zálohovacích riešení sa pohybujú od 50 do 700 EUR pre bežných ľudí, prípadne malé kancelárie.

Existuje ešte jedno riešenie, o ktorom si povieme nabudúce. Je efektívne a zároveň lacné (v porovnaní napríklad s takými zálohovacími strojmi na princípe magnetických pások).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *