Neraz si mnohí zamestnávatelia kladú otázku, či je vhodnejšie zabezpečiť zamestnancom pevný pracovný počítač alebo notebook. V tomto článku si povieme výhody a nevýhody oboch riešení.

Pevný pracovný počítač

Výhodou pevných pracovných počítačov je najmä pomer cena/výkon. Ak by sme si zobrali porovnateľné produkty z hľadiska konfigurácie, notebooky sú jednoznačne drahšie. Občas sa stane, že cena je veľmi podobná, musíme však brať do úvahy fakt, že niektorí výrobcovia uvedú na trh notebook, ktorý je výkonnostne dobrý, ale kvalita materiálu nezodpovedá očakávaniam.

Jednou z ďalších výhod pevných počítačov je ich ergonómia. Ak sa k počítaču kúpi správny monitor, klávesnica a myš, tak s ním človek dokáže robiť niekoľko hodín bez väčších problémov (medzi klasické problémy súvisiace s ergnonómiou patrí napríklad bolesť zápästia pri dlhšom písaní a pod.).

Veľkou výhodou je aj zvýšená bezpečnosť. Pevné počítače sú umiestnené na jednom mieste, obvykle zabezpečené ochrannými prvkami v sieti. Takisto je možné lepšie kontrolovať prácu zamestnancov, pokiaľ majú pevné počítače.

Nevýhodou týchto počítačov je, že ich prakticky nie je možné prenášať a preto sa na nich dá pracovať len na jednom mieste. Takisto treba spomenúť závislosť od pripojenia do elektrickej siete (obísť sa to dá pomocou špeciálnych zariadení, tie však nedosahujú takú výdrž ako batéria v notebooku).

Notebook

Základnou a hlavnou výhodou notebooku je jeho prenosnosť. Dnešné batérie majú pomerne slušnú životnosť (2-7 hodín) a teda je možné s ním pracovať kdekoľvek a kedykoľvek. Takisto tomu pomáha vzrastajúci počet verejných WiFi sietí, čo má pozitívny účinok na zvyšovanie mobility.

Ďalšou výhodou je tiež absencia zbytočných káblov, vstavaná webkamera (súčasť väčšiny dnešných notebookov) a takisto vstavané zvukové zariadenie pre komunikáciu cez internet.

Medzi nevýhody notebookov v pracovnom prostredí patrí najmä skutočnosť, že ich zamestnanci častokrát používajú aj na súkromné účely, čo výrazne znižuje ich bezpečnosť a vedie až k možnému ohrozeniu vnútropodnikovej siete (vďaka vírusom a iným bezpečnostným hrozbám).

Zhrnutie

Pokiaľ zamestnanci pracujú výhradne v kancelárii a nepotrebujú sa presúvať z miesta na miesto, odporúčame im zriadiť pevné pracovné počítače. Ak sa však často presúvajú mimo kancelárie a potrebujú sa rýchlo dostať k dátám, notebook je pre nich tým lepším riešením.

Aké s tým máte skúsenosti vy? (Napíšte do komentára)

[cardoza_wp_poll id=1]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *