Pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom v nadpise tohto článku. Jedná sa o emaily, ktoré vyzerajú ako keby ich poslala dôveryhodná inštitúcia a pritom sa snažia vylákať prihlasovacie údaje od užívateľov. To môže mať za následok napríklad „vybielenie“ bankového účtu.

Taktiež ste zrejme už počuli o tom, že sa v internetovom prehliadači (napríklad Firefox alebo Google Chrome) treba pozerať do riadku, kde sa zadáva internetová adresa, ktorá sa musí zhodovať s adresou tej skutočnej inštitúcie – platí to doslova na každé písmeno (paypal.com a paypel.com je rozdiel).

Nedávano mi však prišiel celkom zaujímavý e-mail, ktorý vyzeral ako keby bol práve od PayPalu. Mal som tam kliknúť na jeden odkaz. Zdalo sa mi to podozrivé, tak som naň nabehol myšou a uvidel nasledovné:

Screen Shot 2013-03-11 at 18.26.57

Text odkazu síce ukazoval paypal.se, čo je legitímna stránka, ale v skutočnosti by sa načítalo niečo úplne iné, tak ako je vidieť v texte so žltým podkladom. Práve z tohto dôvodu odporúčam naozaj dobre skontrolovať kam nejaký odkaz vedie, môžete si tým ušetriť kopu problémov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *